Nejednoznačnosti

Hrají Scooteři fakt naživo?

Jako obvykle, neexistuje na to jednoznačná odpověď. U Scooterů je vždy pravda někde uprostřed. Na záznamech z koncertů lze pozorovat, že playback se vším všudy Scooteři naštěstí nehrají (snad kromě některých TV vystoupení, kde je dost zřetelně poznat, že někdo jen zmáčknul na rádiu tlačítko PLAY). Nehrají ale ani zcela naživo.

Ten, kdo už zná všechny songy odshora dolů, pozná, že hudební podklad live skladeb je shodný se studiovými verzemi a jen se liší vokály zpěváka. Ten tedy skutečně jede 'na první dobrou' a nic mu nebrání hrát si v 'přímém přenosu' s hlasem, měnit a doplňovat text nebo ho i občas zapomínat. Naproti tomu hudba jede instrumentálně od začátku do konce tak, jako byste si původní písničku pustili v klidu doma a odfiltrovali z ní vokály. Sem tam se objeví nějaký efekt, třeba přechod v podobě zvuku bicích, ale jinak vše běží dál při starém. Není se čemu divit. V reálu bez playbacku to ve stejném provedení zahrát na klávesy prostě nejde, i když se vás hoši snaží přesvědčit o opaku tím, jak do kláves neustále buší a mačkají na nich všelijaká tlačítka. Je to marné, zvuk se nemění a nemá to vliv. Nějaké části melodií by se nepochybně daly zahrát i přímo, jenže Scooteři zřejmě sází na jistotu. Takže spíš než živé vystoupení je to vlastně takový DJ set.

Abych jim však nekřivdil, často na koncertech hrají improvizované hudební vsuvky a existuje také množství unikátních verzí klasických skladeb, které jsou zmixovány pouze pro koncertní účely. Případně jako doprovod slyšíte bubnování na elektronické bicí či elektrickou kytaru, což playback není ani náhodou. Takže pokud se v tom nebudeme zbytečně pitvat, live nahrávky pro nás budou plnohodnotnými novými verzemi skladeb a ne pouhý 'poloviční playback'. :-)


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky