Nejednoznačnosti

Jak moc jsou písničky Scooterů autorské?

Nejvíce ožehavý dotaz, který si pokládají především odpůrci kapely. Už debutový singl Vallée de larmes je pouhá předělávka stejnojmenného originálu do svěžejší podoby, skoro k nerozeznání od původní předlohy. Dalšími výraznými covery jsou Rebel Yell od Billyho Idola nebo Stripped skupiny Depeche Mode, kde jsou stejné texty, ale hudba jiná. Jindy zase Scooteři seskládají více prvků z jiných písniček dohromady, často tak vznikne úplně nová skladba, kdy nevěříte, jak někdo dokázal tak mistrně skloubit původně nesourodé melodie. Anebo se pouze inspirují u někoho jiného a udělají si to po svém. Tento trend je vlastně odkazem na původní remixérské trio The Loop!

To ale neznamená, že by Scooteři neměli nic vlastního v zásobě. Zpočátku se ke coverům a samplování (vykrádání melodií) uchylovali spíše výjimečně. Avšak v období let 2003 - 2012 (třetí a čtvrtá kapitola tvorby) múza postupně vyprchávala a bylo čím dál víc nutné hledat inspiraci jinde. Následně během páté kapitoly Scooteři opět vytvořili plno svých autorských textů a melodií, což byla svěží změna k lepšímu. Zkušenost z tak zvaných songcampů, kdy se sejde skupina lidí a hází přes sebe nápady jeden za druhým, jim velice prospěla. Covery a samply používali opět střídmě.

Mnoho lidí se domnívá, že je na tomto 'vykrádání' něco špatného. Opak je pravdou. Melodie či nápady s dobrým potenciálem by zatuchly a začaly by nudit. Takhle se daný prvek oživí, upraví do nového kabátu a vše se zase uvede do pohybu. Můžeme hovořit o recyklaci hudební produkce. Zkuste mezi sebou srovnat verzi od Scooterů a originál a uvidíte, že se nejedná o vykrádání, ale vylepšování. :-)



Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky